Trtnelmi elads-sorozat
2009.11.21. 14:11

Cseh Valentin kvetkez eladsa:
December 3.-n a Kovcs Kroly Kollgiumban 19:00 rai kezdettel!
Minden tagot szeretettel vrunk!
Egy kis elzmny:
A nndorfehrvri csata
A trk sereg nagy vesztesget szenvedett. A pask azt tancsoltk a szultnnak, hogy vonuljon vissza. Mohamed azonban pihent rendelt el, a dntst attl tette fggv, hogy mit tesznek a magyarok. Hunyadi s a vdk is pihentek, mivel slyosak voltak az vesztesgeik is.
Hunyadi a gyzelem utn sem rezte seregt elg ersnek, hogy megtmadja a szultn tbort, ezrt szigoran megtiltotta katoninak, hogy engedly nlkl rcsapjanak a trkre. A keresztny sereg vezetse azonban nem volt egysges, a keresztesek kizrlag Kapisztrn Jnostl voltak hajlandak parancsot elfogadni. Tagliacozzo lersbl ismert, hogy Hunyadi s Kapisztrn kztt korbban sem volt mindig kell egyetrts, a szerzetes nha egyenesen Hunyadi akarata, st parancsa ellen cselekedett. Ezt az ellenttet a kt nagy egynisg eltr szndka okozta. Az ostrom idejn mr hetven esztends Kapisztrn a vrtansgra vgyott, ezrt parancsait pillanatnyi lelkesedstl thatva adta ki, mg Hunyadi gyzni akart, s parancsait a trkellenes harc vtizedes tapasztalata, a relis lehetsgek figyelembevtele befolysolta. A nndorfehrvri diadal esemnyei sorn e kt ellenttes szndk tkletesen kiegsztette egymst s a keresztnyek gyzelmt eredmnyezte.
A keresztesek nem engedelmeskedtek Hunyadi parancsnak s nll akciba kezdtek. t keresztes jsz a vr eltt, Kapisztrn tlparti tbornak szeme lttra felkapaszkodott egy dombra s nyilazni kezdett az anatliai hadtest eltt cirkl akindzsikre. Az anatliai beglerbg egy szphi csapatot kldtt a kellemetlenkedk eltvoltsra, de a kialakul sszetzs egyre tbb keresztest vonzott ki a vrbl. A vgletekig fanatizlt keresztes tborbl is egyre tbben tkeltek a Szvn, s elfoglaltak egy dombot az anatliai hadtest kzelben. Kapisztrn, ltvn a keresztesek nll megindulst, tartva ennek ktes kimeneteltl, csnakba szllt, hogy a foly kzeprl prbljon szzatot intzni hozzjuk, s visszatartani a kereszteseit. Ezt k azonban flrertettk, annyit lttak, hogy maga Kapisztrn is csnakba szllt, gy hamarosan az egsz keresztes sereg tkelt a folyn. A keresztesek vllalkozsa knnyen vgzetess vlhatott volna, a szultn a rumliai lovassgot vetette be a tmadk ellen, az elvgta ket a vrtl, s a gyengn felszerelt had mdszeres megsemmistsbe kezdett. Kapisztrn elszr megprblta visszaparancsolni embereit a vrfalak kz, de amikor mintegy ktezer keresztes gylt kr, a trk tbor fel indult meg, fegyver helyett a keresztet tartva a magasba. Kzben a lersok szerint ezt kiltotta az t kvet tmegnek: „Aki elkezdte bennetek a j dolgot, be is fejezi!” (jszvetsg, Levl a Filippieknek 1,6.)
II. Mehmed az ellentmadssal slyos hibt kvetett el, mert lovassgt elvonva, vdelem nlkl hagyta a trk tzrsget. Hunyadi, felismerve a vratlanul add eslyt, sszeszedte maradk nehzlovassgt s a vrbl kitrve, egy lendletes tmadssal elfoglalta az oszmn gyllsokat. A topcsiknak mg arra sem maradt idejk, hogy az gykat hasznlhatatlann tegyk, gy a magyarok htulrl lni kezdtk a Szva fel rohamoz trk lovassgot.
Hunyadi akcija eldnttte a csatt. A magyar lovasok ezutn oldalba tmadtk a kt tz kz kerlt trk lovassgot. Kzben a keresztesek klns rohama Kapisztrnnal az ln elrte a trk tbort. Ekkorra az egsz magyar sereg kiznltt a vrbl, s csatlakozott a harcolkhoz. Mindezek a vratlan fejlemnyek megmagyarzhatatlan flelmet s bnultsgot keltettek a trkkben, akik vgl meneklni kezdtek, a kereszteseknek pedig sikerlt elfoglalniuk az ellensg tbort.
Mehmed az 5000 janicsrbl ll szultni testrsg bevetsvel megprblta megfkezni a trk hadban eluralkod pnikot s tbbszr is megksrelte gyi visszafoglalst, de nem jrt sikerrel, mert azok ppen az parancsra jl megerstett llsokban voltak. A szultn szemlyesen is belevetette magt a kzdelembe, de miutn egy magyar lovast prviadalban meglt, a combjba frd nylvessztl elvesztette az eszmlett. A trk sereg ezutn a szultnt mentve knytelen volt teljes felszerelst htrahagyva meneklni, s csak 4000 partrz szphi beavatkozsa mentette meg ket a teljes megsemmislstl.
A magyarok jszakra visszatrtek a vrba, az ellensg jabb tmadsra szmtva. A trkk azonban nem kezdtek jabb tmadst, hanem az jszaka leple alatt teljesen kirtettk a krnyket, 140 szekrrel szlltva el a sebesltjeiket. Amikor a szultn visszanyerte az eszmlett s megtudta, hogy a serege zme megsemmislt, a tisztjei szinte mind odavesztek s a trk had a felszerelseit is htrahagyva elmeneklt, a 24 ves uralkod megprblt mrget nyelve ngyilkossgot elkvetni, amiben csak nagy nehezen tudtk megakadlyozni. A legyztt szultn ezt kveten valamennyi megmaradt haderejt hazarendelve visszavonult Konstantinpolyba.

A gyzelem kvetkeztben az Oszmn Birodalom eurpai terjeszkedse kzel ht vtizedre megtorpant. Ez id alatt az eurpai hadszervezs tesett vlsgn, ugyanekkor kitkztek a trk hadszervezet hinyossgai is. gy mikor a trkk 1521-ben vgl elfoglaltk Nndorfehrvrt, Eurpa szmra ennek mr nem volt olyan slyos kvetkezmnye, mintha ez 1456-ban kvetkezett be volna.
Hunyadi a gyzelem utn nem ldzte a trk sereget, de a r jellemz lendlettel azonnal egy jabb trkellenes hadjrat tervezsbe kezdett. Tvesen gy tlte meg a helyzetet, hogy eljtt az id Biznc felszabadtsra s a trk Eurpbl val kiszortsra. A hadjrat megindtsra nem maradt ideje, pestisjrvnyban augusztus 11-n elhunyt. Oktber 23-n Kapisztrn Jnos is meghalt a jrvnyban. A siker kt sztnzjnek halla elhamvasztotta a remnyeket, az 1456 szn Magyarorszgra rkezett keresztes sereg mr nem vonult a trk ellen. A nndorfehrvri gyzelem gy kihasznlatlan maradt, ennek ellenre minden elzetes vrakozst fellml haditettnek, a feudlis Magyarorszg egyik legnagyobb katonai sikernek bizonyult.
Emlkezete
A gyzelem hre sok eurpai vrosba rviddel a dli harangozst elrendel ppai Imabulla kihirdetse utn rkezett, st volt olyan vros ahov eltte. Az is elfordult, hogy mr a gyzelem hrre kongattk a harangokat, de az Imabullt mg ki sem hirdettk. A dli harangszt teht sokan mr kezdettl fogva a nndorfehrvri diadallal kapcsoltk ssze. Maga a ppa is rezte az sszefggst, mdostott a kiadott bulln, melynek j szvege szerint, mivel Isten gyzelemre segtette a keresztnyeket, a dli harangozs alatt elmondott imk egyben a hlaads imi is legyenek. gy vltozott t az eredetileg knyrgsre felszlt dli harangsz a nndorfehrvri gyzelemrt val hlaads harangszavv.
III. Callixtus ppa 1457. augusztus 6-n – a gyzelmi hr vtelnek els vforduljn – elrendelte, hogy ez a nap az r sznevltozsnak napjaknt ezutn az egsz keresztny vilgban nnep legyen, amit azta is augusztus 6-n tartanak a katolikus egyhzban.
|